Seneste nyt

Regeringens 2035-plan mangler fokus på vækst

Regeringens økonomiske plan rummer en række tidligere annoncerede fornuftige og nødvendige tiltag – men ifølge Danske Rederier er der for langt mellem nye er­hvervsi­ni­ti­a­ti­ver, der vil skabe vækst i økonomien. 

Byrdelettelser til dansk erhvervsliv, en massiv økonomisk indsprøjtning til bedre kli­ma­til­pas­ning og flere penge til Ukraine-fonden, forsvaret og beredskabet. Alle tiltag i regeringens netop fremsatte 2035-plan, som får fuld opbakning fra Danske Rederier. Men fraværet af initiativer, der skaber vækst i økonomien, er ifølge ad­mi­ni­stre­ren­de direktør Anne H. Steffensen markant: 

”Jeg savner et stærkt fokus på vækstvilkår for erhvervslivet. Det er en kliche men også rigtigt, at den velstand, som giver råderum til velfærden, kommer fra stærke virksomheder. Desværre skal man kigge langt efter netop dét i regeringens økonomiske plan. Vi har en stærk økonomi i Danmark lige nu, og det er derfor nu, vil skal lægge sporerne til at vi også om ti år kan finansiere vores velfærd”. 

Jeg savner et stærkt fokus på vækstvilkår for erhvervslivet. Det er en kliche men også rigtigt, at den velstand, som giver råderum til velfærden, kommer fra stærke virksomheder.
Anne H. Steffensen, adm. direktør i Danske Rederier

2035-planen lægger op til byrdelettelser af erhvervslivet ved blandt andet at nedsætte tidsforbruget og udgifter til tilsyn med 10 procent.  

”Det er jo et fint initiativ, men der skal meget mere til, for at vi sætter erhvervslivet mere fri for unødige byrder. Danske virksomheder drukner i administration,” siger Anne H. Steffensen. 

Helt konkret peger Danske Rederier på initiativer som for eksempel at indtænke allerede eksisterende kapaciteter i Danmarks totalberedskab.  

”Vi har nok at bruge pengene til forsvaret på. Men investeringer i Danmarks sikkerhed er meget andet end krudt og kugler. Det er også en plan for at beskytte vores infrastruktur som undersøiske kabler og havvind. Det kan en række af de danske re­de­ri­virk­som­he­der allerede hjælpe med i dag, og på den måde kan vi også få mere beredskab for pengene,” siger Anne H. Steffensen.  
2035-planen lægger op til at udvide gas- og olie­ud­vin­din­gen i Nordsøen, så man ikke udfaser frem mod 2042 men mod 2050. 

”Verden er desværre et andet sted nu, og det er fornuftigt, at vi skruer op for vores egen ener­gi­pro­duk­tion, så vi i Danmark og Europa kan blive helt uafhængige af Ruslands gas. Så længe vi ikke er i stand til at udbygge vedvarende energi, så vi kan blive helt fri af fossile brændsler, er det bedre, at vi forlænger vores egen produktion end at være afhængige af andre”, siger Anne H. Steffensen.