Seneste nyt

Debatindlæg: "Sol over Sønderjylland giver grønnere skibsfart"

Bragt i bl.a. Jydske Vestkysten 27. maj 2025.

Af Nina Porst, direktør for klima, miljø og sikkerhed i Danske Rederier

Den 13. maj nåede vi en milepæl i den grønne omstilling. En af de helt store dage på verdensplan. Og det fandt sted ved Kassø udenfor Aabenraa.

Her åbnede European Energy verdens første kommercielle Power-to-X-anlæg, der kan producere grønt brændstof bl.a. baseret på vedvarende energi fra Nordeuropas største solcelleanlæg på 340 hektar, der ligger lige i nærheden ved Hjolderup.

Store danske virksomheder som Mærsk, Novo Nordisk og Lego har allerede meldt sig på banen som aftagere af det grønne brændstof.

Mærsk, der sammen med andre danske rederier, er blandt de mest fremadskuende og progressive, når det kommer til at reducere deres skibes C02-udledninger, skal bruge grøn metanol fra Kassø til at putte i tanken på Laura Mærsk, verdens første containerskib, der kan sejle på grønne brændstoffer.

Sol over Sønderjylland kan helt konkret være med til at nedbringe verdens CO2-udledninger
Nina Porst, direktør for klima, miljø og sikkerhed i Danske Rederier

Skibsfarten er samlet set en af verdens største udledere af CO2. Ca. 3 procent af verdens udledninger kommer fra de skibe, der sejler tusindvis af sømil på verdens have, når de skal levere de 80-90 procent af verdens varer, der på et tidspunkt fragtes ombord på et skib.

For containerskibe, der sejler over meget lange distancer, er eksempelvis elek­tri­fi­ce­ring ikke en realistisk mulighed. Der er brug for nye, grønnere brændstoffer for at erstatte de millioner af tons af traditionelt fossilt brændsel, som skibsfarten forbruger hvert år.

Skibsfarten har – som nok den eneste industri i verden – forpligtet sig til at blive klimaneutral i 2050. Reguleringen, der skal være med til at drive omstillingen, forventes at blive endeligt vedtaget i FN’s Sø­fart­sor­ga­ni­sa­tion senere på året.

Jeg kommer til at tænkte på det gamle slogan ”Tænk globalt – handl lokalt”, for lige her er et fantastisk eksempel på, hvordan tingene hænger sammen i lang, global kæde.

Sol over Sønderjylland kan helt konkret være med til at nedbringe verdens CO2-udledninger.

Og alt sammen fordi innovative virksomheder som European Energy og Mærsk er gået forrest. Det kan vi godt tillade os at være lidt stolte af.