Seneste nyt
Klima
International skibsfart

Global klimaafgift bør gå til kli­ma­fi­nan­si­e­ring af u-lande

Skibsfarten kan være tæt på en global regulering af udledningerne, som kan medføre en klimaafgift. En del af sådan en afgift bør gå til at understøtte ulandenes omstilling, mener Danske Rederier.

Skibsfarten er tættere end nogensinde før på en global aftale om at regulere udledningerne fra skibene.

Om mindre end måned, skal landene i IMO (FNs sø­fart­sor­ga­ni­sa­tion) forsøge at opnå enighed om, hvor store reduktioner, der skal laves, og træffe beslutninger om rammerne for bl.a. hvordan et økonomisk virkemiddel som en afgift skal udformes og indføres.

Danske Rederier ser positivt på en afgift som instrument til at drive skibsfart mod kli­ma­neut­ra­li­tet i 2050. Men afgiften skal bruges smart og ikke gå til rederier, som har siddet på hænderne.

Det er et af budskaberne på en konference i dag med bl.a. minister for ud­vik­lings­sam­ar­bej­de og global klimapolitik Dan Jørgensen, som Oxfam Danmark er værter for.

”En afgift skal bidrage til at bygge bro over prisforskellen mellem grønne og fossile brændstoffer og dermed give incitament til at sejle grønt. Det handler først og fremmest om at drive udviklingen i en grøn retning og reducere udledningerne fra skibsfarten,” siger Jacob K. Clasen, vi­ce­ad­mi­ni­stre­ren­de direktør i Danske Rederier.

Han er en af oplægsholderne på dagens konference.

”En afgift vil motivere industrien til at finde og skalere de innovative løsninger, der kan nedbringe udledningerne, og samtidig vil det give en stor pose penge, der vil kunne støtte ud­vik­ling­s­lan­de­ne i deres grønne omstilling og produktion af nye brændstoffer. Hvis en global aftale skal lykkes og blive en succes, kan vi ikke efterlade ud­vik­ling­s­lan­de­ne på kajen,” siger Jacob K. Clasen.

Verdensbanken har kortlagt, hvilke lande der rummer et stort potentiale for produktion af grønne brændstoffer. Her nævnes blandt andet lande som Sydafrika, Namibia, Eritrea, Sudan, Etiopien, Indonesien. Men det vil kræve, at de får støtte, og her ville pengene fra afgiften på skibenes udledninger bestemt gøre gavn.

”Der er brug for enorme mængder grøn strøm til at producere de brændstoffer, der i fremtiden skal få skruen til at dreje rundt uden at udlede drivhusgasser. Og her kan ud­vik­ling­s­lan­de­ne ende med at spille en stor rolle som potentielle fremtidige energi– og brænd­sto­fle­ve­ran­dø­rer,” siger Jacob K. Clasen.

Dagens konference holdes i Proviantsalen på Christiansborg.