Når jobbet giver frihed

Befarne skibsas­si­sten­ter peger på frihed, variation og en særlig form for balance som noget af det mest attraktive ved jobbet til søs. Ar­bejds­pe­ri­o­der med fuldt fokus og ansvar afløses af længere sammenhængende friperioder, der giver reel mulighed for at dyrke familieliv, interesser og restitution – noget mange oplever som svært at opnå i landbaserede jobs.

Når vi taler med befarne skibsas­si­sten­ter om deres karrierevalg og deres stolthed over faget, fremhæver de samtidig den stærke faglighed i jobbet. De peger på, at arbejdet foregår tæt på avanceret teknologi, sikkerhed og drift i et internationalt miljø, og at erfaring hurtigt omsættes til konkrete kompetencer og ansvar.

EVA’s stu­di­e­valgs­a­na­ly­se fra 2024 viser, at netop balancen mellem arbejdsliv og fritid er blevet en afgørende faktor for mange unge i deres ud­dan­nel­ses­valg. Her tilbyder livet som befaren skibsassistent ikke bare et alternativ – men et arbejdsliv, der i høj grad matcher de værdier, flere efterspørger i dag: mening, frihed og faglig udvikling.

I Danske Rederier ser vi samtidig et stort potentiale i at gøre skibsas­si­sten­tud­dan­nel­sen endnu mere attraktiv – særligt ved at styrke den faglige profil og tydeliggøre de mange ud­vik­lings­mu­lig­he­der, som uddannelsen åbner op for både til søs og i land.

 

Er du nysgerrig på hvad EVA’s stu­di­e­valgs­a­na­ly­se fra 2024 viser om unge studievalg? Læs EVA’s rapport om studievalg her.